| 18 اردیبهشت 1400
En | 
38 شهر خوزستان دارای طرح جامع و تفصیلی شدند

 38 شهر خوزستان دارای طرح جامع و تفصیلی شدند

معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان با اشاره به اینکه شهرهای فاقد طرح جامع و یا تقصیلی باعث بروز مشکلات متعددی در ارائه خدمات به شهروندان می شد گفت: در سال های اخیر 38 شهر خوزستان دارای طرح جامع و تفصیلی شدند.
یکشنبه، 12 اردیبهشت 1400 | امتیاز: Article Rating
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، نواب طباطبایی اظهار داشت: تعیین تکلیف و تصویب و ابلاغ اکثر طرح‌های جامع و تفصیلی و جامع تفصیلی از جمله رسالت های اداره کل راه و شهرسازی استان خوزستان است.
وی به همکاری دستگاه های اجرایی مختلف و همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در تهیه و تصویب این طرح‌های توسعه ای دربخش عمران شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اکثر شهرهای استان خوزستان از این نوع طرح ها برخوردار هستند که در نهایت به ساماندهی خدمات شهری منجر می گردد.
معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان یادآورشد: هدف از تهیه این طرح ها تعیین و جانمایی کاربری های شهری، عرض شبکه معابر، رعایت سطوح و سرانه‌ها و مباحث سیما و منظر شهری و همچنین تعیین سطح تراکم، اشغال، ارتفاع و تعیین خط محدوده شهرها است.
این مقام مسئول در اداره کل راه و شهرسازی خوزستان خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر تهیه 32 طرح جامع، 32 طرح تفصیلی، 30 طرح مشترک جامع و تفصیلی و 5 طرح ناحیه ای با همکاری و مساعدت معاونت امور عمرانی استانداری در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی خوزستان قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه برخی از شهرهای استان بیش از یک دهه تهیه طرح های آنها به تاخیر افتاده بود گفت: پیش از این نیز حجم قابل توجهی از این طرح به منظور ضابطه مندی شهرها بر اساس طرح های توسعه عمران تهیه و ابلاغ شد.
طباطبایی یادآورشد: از جمله این طرح ها مربوط به کلانشهر اهواز بود که در سال 1398 طرح جامع آن بعد از چندین سال تصویب و ابلاغ گردید.
وی با بیان اینکه طرح تفصیلی محدوده شهرها و طرح جامع محدوده و حریم شهرها را در برمی گیرد بیان داشت: برای آخرین بار طرح تفصیلی اهواز در سال 1368 با افق 20 ساله تهیه شد که فرآیند بازنگری آن از خردادماه سال 1398 بعد از ابلاغ طرح جامع این کلانشهر آغاز شد.
طباطبایی وسعت مطالعه طرح تفصیلی اهواز را در گستره ای بالغ بر 20 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: برای انجام این طرح، اهواز به 2 قسمت شرق و غرب تقسیم گردید که منابع مالی آن از محل اعتبارات استانی و ملی تامین شد.
این مقام مسئول در اداره کل راه و شهرسازی خوزستان یادآورشد: همچنین فرآیندهای لازم برای تهیه 2 طرح ناحیه ای شرق و جنوب شرق خوزستان آغاز شده است.
وی اضافه کرد: طرح جامع مسجدسلیمان نیز بعد از تصویب در شورای برنامه ریزی و کمیسیون ماده پنج برای ابلاغ به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شده است.
معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان بیان‌داشت: این استان دارای رتبه اول کشور در زمینه تصویب طرح های تفصیلی و جامع است.
وی همچنین در خصوص ضرورت بازنگری طرح جامع شهرهای بندر امام و ماهشهر اشاره کرد و گفت: هر 2 این شهرها از جمعیت بالای 50 هزار نفر برخوردار هستند که طرح تفصیلی آنها در سال 1394 ابلاغ شده و افق آن تا سال 1400 است.
طباطبایی یادآورشد: تلاش می شود امسال به منظور بازنگری طرح‌های جامع این شهرها با همکاری سازمان جغرافیایی کشور نقشه پایه این مناطق به منظور آغاز مطالعات تهیه شود.
تصاویر
  • 38 شهر خوزستان دارای طرح جامع و تفصیلی شدند
  • 38 شهر خوزستان دارای طرح جامع و تفصیلی شدند
ثبت امتیاز
نظر جدید

جستجو

گروههای خبری

برچسب ها

آرشیو زمانی